سایتتان را تیمار کنید تا بتازد!

سیستم مدیریت محتوی و نگهداری وبسایت

نگهداری، پشتیبانی، تغذیه، تامین و بروزرسانی همیشه از قسمتهای پر هزینه و کلیدی هر سایتتان را تیمار کنید تا بتازیدبخشی به حساب می‌آید. در این راستا بیشترین هزینه‌ای که میتوان برای یک سایت متصور شد بخش نگهداری و بروز رسانی آن میباشد که علاوه بر هزینه مادی، نیروی انسانی و عمر تلف شده پای سایت را نباید فراموش کرد

وب سایت هایی كه داری بخش مدیریت محتوی یا کنترل پنل میباشند، قابلیت افزودن مطالب جدید و ویرایش مطالب قبلی بهمراه پیکربندی منوها، بلوکها  و در یک کلام پشتیبانی را برای کاربر عادی با آموزشی مقدماتی مهیا می سازد و بسته به نوع سیستم سرعتگیری است برای هر نوع هزینه ای.

اما آیا یک سیستم خوب به تنهایی برای پشتیبانی یک وبسایت کافیست؟ آیا یک کاربر عادی توانایی حتی افزودن مطالب را به نحوی استاندارد داراست؟ چه مدت باید انتظار کشید تا کاربر به سطح مطلوبی برای بروزرسانی سایت برسد؟ و بسیاری سوالات اینچنینی.

بر خلاف تصور، شروع به کار سایت، پایان کارنیست بلکه شروع کاری با فراز و نشیبهای مخصوص به خود است. اغلب سرگذشتی یکسان برای وبسایتهای بدون طرح و برنامه رقم میخورد و سایتها پس از دوره ای رو به رشد گویی در خوابی ابدی فرو میروند.

اگر سایتی راه اندازی کرده اید قدم در دنیایی مجازی و به تبع آن تبلیغاتی مجازی با میلیونها رقیب نهاده‌اید، کپی یا مونتاژ کردن یک دستگاه اگر مفید فایده بود در این دنیا جایگاهی ندارد و کپی یعنی تولید محتوی بی ارزش و کمک به زباله دانی کردن فضای وب، شاید روزی برسد برای ریختن آشغال در فضای وب هم جرایمی تصویب شود (وب ما، خانه ما!!).

خیلی از موارد هستند که رنگ خود را در دنیای مجازی میبازند، در دنیای مجازی قناری قابل رنگ کردن و فروش به جای فولکس نیست و معادله نادرست عقل آدمی در چشم آدمیست در این دنیا راهی ندارد چون جستجوگرها جویندگان مطالب را به صفحات راه میدهند بدون توجه به گرافیک و زرق و برق وبسایت.

در یک کلام دروازه ورودی کاربران به سایت، محتوای سایت است؛ اگر سایتی مطلب دندان گیری نداشته باشد قسمتهای گرافیکی و طراحی زیبا، کمکی به سایت نکرده و حتی بکار نخواهد آمد. خوشگلی! سایت مرحله بعدی یعنی نگهداری بیشتر کاربر در وبسایت و ترغیب افزونتر برای مراجعه مجدد است.

با توجه به توضیحات بالا بنیادی ترین و مهمترین بخش مدیریت و پشتیبانی هر سایت تولید محتوی برای سایت است که این تولید محتوی باید با شیوه صحیح و استانداردی انجام گیرد.

 آقای گوگل میفرمایند: من برای سایتهایی که نیروی انسانی برای بروز نگه داشتن خود خرج میکنند ارزش قائل هستم.پشتیبانی

نیروی انسانی هم مانند پرسنل یا کارمندان یک شرکت به دو نوع کاربلد یا کاری (منقرض شده) و نابلد یا تنبل خدای نکرده! تقسیم میشوند.

زمانی که کاربران غیرحرفه ای درصدد پشتیبانی و اعمال تغییرات در وب سایت بر می‌آیند، به رغم تلاش بسیاری که برنامه نویسان در جهت بهبود کارایی و ساده سازی سیستم های مدیریت محتوی وب به کار برده اند، نتیجه حاصل شده همیشه مطلوب و قابل توجه نیست، زیرا عنصر مهارت حرفه ای در نحوه تدوین درست و تنظیم اطلاعات، برای درج در سایت، چیزی نیست که نرم افزار جامعی قادر به ارائه آن باشد. دانستن تكنیك ها و دانش فنی برنامه نویسی و گرافیكی، به داشتن وب سایتی استاندارد و چشم نواز بسیار كمك خواهد کرد. سرعت در اعمال تغییرات و بروزرسانی مطالب نیز جای خود دارد. اینجاست که مهارت و دانش حرفه ای در تنظیم متن و تصویر در صفحات سایت، کاربران عادی را از گرافیست ها و طراحان حرفه ای وب متمایز میکند.

علی رغم همه این موارد بعضاً اضافه کردن محتوی، ممکن است جوابگوی یک وبسایت نبوده و علاوه بر آن گرافیک و طرحهای مناسب و بهینه شده، آیتم های صوتی و تصویری، بروز رسانی های امنیتی، چک کردن رفتار کاربران و تشخیص کاربران انسانی از غیرانسانی، پیگیری تخصصی آمارها و گزارشات و در پی آن حرکت در جهت سلایق کاربران در چارچوب اهداف سایت، بهینه سازی برای موتورهای جستجو بدلیل مهمترین مرجع برای هدایت کاربران به صفحات وب، حساسیت زمانی کارفرما، استفاده از فناوری های روز در تکمیل امکانات وب و خیلی مواردی از این دست به خدمت گرفتن فرد و یا حتی گروهی تخصصی برای نگهداری وبسایت را توجیه، امری واجب و مقرون بصرفه خواهد کرد.

مدیران شرکتها نیز خواهند توانست وقت زیادی را که صرف عملیات بروز رسانی و نگهداری و اصلاح خطاهای احتمالی وب سایت می کنند، به تحلیل و برنامه ریزی برای اهداف و استراتژی های بلند مدت در شرکت و سایت صرف کنند.

در این کارزار جهت رضایت مشتریان و دسترسی به خواسته هایشان برخی شركتها وظیفه نگهداری وب سایت را برعهده میگیرند که بسته به نوع همکاری میتوان بصورت سالیانه، ماهیانه، هفته ای و حتی ساعتی توافقاتی برای پشتیبانی و نگهداری وبسایت انجام گیرد.

در پایان این سردرد باید عرض کنم: جمله «تبلیغات هزینه نیست»!! زیباست اما با کمال احترام باید گفت نه هر تبلیغاتی و بعضی تبلیغاتها علاوه بر هزینه اضافی چندین گام به عقب نیز تلقی خواهند شد و در یک کلام: مجید جان اون تبلیغات نیست، تخریبات است.

تبلیغاتی سرمایه گذاری بدون ضرر و معاف از مالیات!! خواهد بود که اصولی و هدفمند باشد، کار را باید به دست کاردان سپرد و به قول امیرکبیر: رقم، رمق میخواهد.

تهیه و تنظیم: عقیل یحیایی

دسته بندی محتوی: 

کاربر گرامی، سایت با IE7 سازگاری کامل ندارد.

لطفاً از ورژن بالاتر و یا سایر مرورگرها استفاده نمائید.

با تشکر، فراآسا