مقایسه خدمات اینترنت پرسرعت

در این پست قصد داریم یه مقایسه و شاید راهنمایی هر چند ناچیز در مورد کیفیت و کمیتمورچه چیه تا کله پاچش باشه خدمات اینترنت پرسرعت در کشور داشته باشیم.

شاید اولین سوالی که از خودتون بپرسید این باشه که عکس مورچه چه ربطی به موضوع اینترنت پرسرعت داره اما ... .

اگر اینترنت پرسرعت رو به دوقسمت بی سیم و باسیم تقسیم کنیم هر کدوم رو بطور مجزا  مقایسه و در نهایت به یک جمع بندی خواهیم رسید.

 

اینترنت بی سیم:

شرکتهای وایمکس، مبین نت و ایرانسل (بقیه شرکتها در حد و اندازه این دو شرکت نیستند یا بنده اطلاعی ندارم) 

قیمت: ایرانسل قیمت پائین تر و حتی در بعضی موارد نصف قیمت داره (قیمت طرح پایه در ایرانسل حدود 140 هزار و در مبین نت حدود 240 هزار بخصوص اگر در طرح ها شرکت کنید باز هم قیمت پائین تری پیاده میشید)

کیفیت: در مورد کیفیت به حرف کسی گوش ندید و فقط خودتون تست کنید (سرعت آپلود و دانلود و ...) و حتماً از شخص مطمئن و آگاه  که در محدوده شما از سرویس استفاده میکنه آمار بگیرید (قطعی، پشتیبانی و ...).

تعداد مناطق تحت پوشش: مبین نت خیلی از مناطق کشور رو پوشش میده اما ایرانسل نه، پس اگر در شهری هستید که ایرانسل تعطیله دیگه نیازی به مقایسه نیست.  

نتیجه گیری این بخش: اگر در منطقه ای هستید که تحت پوشش هر دو اپراتور هست و کیفیت هر دو بهم نزدیک هست بنظرم ایرانسل مناسبتره اول بدلیل رشد، پیشرفت و انعطاف پذیری بیشتر در طرح ها نسبت به مبین نت و دوم بخاطر قیمت.

 

اینترنت باسیم:

1- شرکت مخابرات: عکس مورچه اول پست که یادتون هست اینم شنیدید که میگن مورچه چیه تا کله پاچش باشه!! خوب

به محض راه افتادن پروژه واگذاری اینترنت پرسرعت!! توسط شرکت مخابرات در تبلیغات و مصاحبه ها بارها تاکید بر برداشتن محدودیت حجمی دانلود و پهنای باند و واگذاری اینترنت پرسرعت بصورت نامحدود!! شد و اینکه باید نامحدود از خدمات استفاده کرد و  همچنین شرکت های خصوصی! ارائه کننده خدمات اینترنتی نیز از نیش و کنایه های مخابرات بی بهره نبودند.

باید توجه داشت ضریب اشتراکی که در نظر گرفته شده حداقل یک و حداکثر ده میباشد یعنی استفاده همزمان حداکثر 10 نفر از ظرفیت یک خط مجاز میباشد.

سرعت پایه 64 رو بی خیال سرعتش بالاست نمیشه مقایسه کرد در سرویس بعدی یعنی 128 کیلوبیت یا 16 کیلو بایت که بین ده نفر تازه تقسیمم بشه!!! میرسیم به سرعت شگفت انگیز و رویایی : 128÷8=16   ->  16÷10= 1.6 کیلوبایت بر ثانیه بر دقیقه هم توفیری نمیکنه هر دوتا یکی هستن حالا بشین صد سال دانلود کن اونم نامحدود (مسلماً پرنده ای که پر نداشته باشه پروازش بی معناست)، مورچه چیه تا کله پاچش باشه.

با این اوصاف سرعت خط تلفن خانگی یا دایل آپ خودمون که 56 کیلوبیت یا 7 کیلوبایت از سرعت پایه اینترنت پرسرعت 64 کیلو بایتی دقیقن 10 برابر بیشتر هست چون یه تقسیم بر ده هم باید انجام بدید جای بسی خجالت داره. از کی تا حالا سرعت 1.6 کیلوبایت شده اینترنت پرسرعت (یادش بخیر دروغگو دشمن خداست)، کشور کره جنوبی به اینترنتت بالاتر از 5 مگ بر ثانیه میگه اینترنت پرسرعت!!

کیفیت و کمیت: مرخص، قطعی بالا، سرعت بعضی وقتها از دایل آپ هم پائین تر میاد بخصوص اگر ده نفر بخوان بیفتن تو جون اینترنت دیگه رمقی هم برای اینترنت نمیمونه. اما اگر کیفیت براتون مهم نیست و 9 نفر بقیه رو میشناسید و میدونید اینترنت خور نیستن شاید بشه به این شرکت فکر کرد.

2- اینترنت شرکتی: از جمله شرکتهای بزرگ میتونیم به پارس آنلاین و شاتل اشاره کنیم که یخورده معروفتر هستند و بیشتر موسسات و شرکتها از خدمات این دو شرکت استفاده میکنند.اینترنت پر سرعت

قیمت: از لحاظ قیمت مودم، پهنای باند و قیمت سرویس ها تقریباً یکی هستند.

کیفیت: سرعت ارسال (آپلود) پارس آنلاین بیشتر از شاتله و  ضریب اشتراکی که در بالا مطرح شد تو شاتل خودش رو بیشتر نشون میده و سفت و سخت تر اجرا میشه.

اما مقایسه کیفیت در بالا روی کاغذ هست و طبق شنیده ها  از شاتل در بعضی موارد نارضایتی وجود داره (قطعی، سرعت و پشتیبانی)، پارس آنلاین در سرویس های پایه یعنی 128 کیلوبیت متوسط سرعت 300 تا 400 کیلوبیت رو میده یعنی بالاتر از میزان تعهد شده (در بعضی مواقع این سرعت به 3000 کیلوبیت هم میرسه!!) یه جورایی پارس آنلاین در طرح اکو سرعت  2000 تا 3000 رو بین کاربرها به اشتراک میذاره!؟

اما موضوع اونجایی ناراحت کننده هست که در طرحهای اکوی این دو شرکت محدودیت دانلود دارید! و فقط با سیاست تشویقی شاتل و پارس آنلاین یعنی استفاده نامحدود و رایگان در ساعات صبح ( 1-8 صبح در شاتل و 2-7 در پارس آنلاین)،این نقص مقداری پوشیده میشه.

نتیجه گیری این بخش:  در قسمت باسیم پارس آنلاین از رقیبش قویتر بنظر میاد اما خدا نکنه برای خط تلفن مشکلی پیش بیاد (سرقت کابل، سوختن خطوط، کابل برگردون، دوربرگردون، نوسازی، فیبرنوری!! و ...) اونوقته که آقای کارشکنی از پرسنل خدوم شرکت مخابرات وارد عمل میشه و کاری باهاتون میکنه که  اینترنت پرسرعت رو با عجز و لابه از شرکت مخابرات تمنا کنید و بگید سرعت 2 کیلوبیتم آرزوست. اینجاست که ناخداگاه قضیه داستان « سگها باز و سنگ ها بسته » در ذهن انسان خطور میکنه.

نتیجه گیری کلی: اینترنت پرسرعت در ایران رو در حد واژه بهش نگاه کنید و برای دسترسی دائمی هم (90% آپ تایم) مجبور هستید یک اپراتور از بی سیم ها و یک اپراتور از باسیم ها برای خودتون ردیف کنید. (شرکت ایرانـــســانلاین مناسب به نظر میاد)

 

فاجعه آماری در مورد اینترنت ایران:

♦ من حدود سال 86 متنی رو میخوندم در مورد خدمات اینترنت در توکیو ژاپن: سرعت اینترنت رایگان توکیو 300 برابر سرعت اینترنت پولی ایران و حالا سرعت اینترنت رایگان کره 500 برابر اینترنت پولی ایران (پیشرفت خوبیه نه)

♦  آمار منتشر شده در مرداد ۱۳۹۰ توسط شرکت آکامای حاکی از آنست که از نظر متوسط سرعت اتصال کاربران به اینترنت، ایران در بین کشورها جهان رتبه پنجم از آخر را داراست جدیدن هشتم شدیم مسئولان تا نفر اول فقط هشت نفر مونده.

♦ بر اساس آمار دسامبر ۲۰۱۲ ، ایران به لحاظ سرعت اینترنت خانگی، در بین ۱۷۸ کشور در جایگاه ۱۶۳ قرار گرفته‌ است.

♦ افغانستان با رتبه ۱۴۵ و میانگین سرعت ۱/۲۸ مگابیت بر ثانیه خیلی بالاتر از ایران.

♦ هزینه داشتن اینترنت در ایران گران‌ترین قیمت ممکن در دنیا به نسبت سرعت و کیفیت و حجم دانلود.

♦ کل پهنای باند مصرفی ایران به اندازه دو دانشگاه در سوئد (سال 90).

♦ بالاترین تعداد کاربر اینترنتی در خاورمیانه، و تقریباً رتبه آخر سرعت در خاورمیانه حتی عقبتر از عراق و سوریه.

♦ طبق استانداردهای بین المللی!! حداقل سرعت اینترنت ADSL، ٥١٢ کیلو بیت در ثانیه است ما که داریم ADSL2+  استفاده میکنیم دیگه چیه.

♦ هزینه پهنای باند در ایران تا بیش از ۵۰ برابر قیمت جهانی.

« در کل مقایسه کار خوبی نیست و در این موارد مقایسه جایگاه و نقشی نداره  »

«  اینها یعنی فاجعه ای بزرگ در عصر فناوری اطلاعات »

دسته بندی محتوی: 

کاربر گرامی، سایت با IE7 سازگاری کامل ندارد.

لطفاً از ورژن بالاتر و یا سایر مرورگرها استفاده نمائید.

با تشکر، فراآسا