رقم، رمق می‌خواهد

این روزها (18 یا 20 دی) سالگرد شهادت امیریست کبیر، امیری که امروزه اسمش نیز کم کم از خاطره‌­ها محو میشود، رسمش که هیچ.امیرکبیر

میرزا محمد تقی خان فراهانی مشهور به امیرکبیر، در مدت سه سال فقط 3 سال صدارتش اصلاحات که نه، بلکه انقلابی در وضعیت صنعتی، علمی، اقتصادی و اجتماعی کشور ایجاد کرد.

این بزرگ طلایه دار صنعت ایران که آشپز زاده‌­ای بیش نبود در مدت سه سال صدارتش خدمات و اقداماتی بس درخور توجه انجام داد، تاسیس وزارت امورخارجه، ایجاد سفارتخانه، تشکیل هیئت های مترجمی، انتشار وقایع الاتفاقیه اولین روزنامه کشور، تاسیس مدرسه دارالفنون (تدریس رشته‌های پزشکی، مهندسی و ...)، مبارزه جدی با رشوه خاری و پارتی بازی (شایسته سالاری خودمون)!!؟، قطع مواجب بی حساب کتاب، کاهش حقوق شاه، برچیدن رسم قمه کشی و لوطی بازی، ممنوعیت حمل سلاح گرم و سرد، تاسیس مراکز پلیس در شهر و سروسامان دادن به ارتش، خودکفایی در تولیدات نظامی از جمله  تاسیس کارخانه های ساخت توپ و باروتسازی و حتی تولید لباس نظامی ایرانی، تاسیس مراکز پستی، منع قمه زنی و اصلاح امور روضه خوانی، فرمان قتل سید علی محمد باب، کاهش واردات و افزایش درآمدهای ایران، حضور ایران در نمایشگاه های بین المللی و هزاران و هزار کار دیگر که در یک کلام میشود گفت: سه سال تولید ملی و افتخار ایرانی (تولید چینی، افتخار مسئولان ایرانی).

در عوض ما هم ادامه دهنده راه ایشون بودیم و بیکار ننشستیم و پرتلاش ظاهر شدیم و مثل گاو نه من شیرده یه لگد (جفتک) زدیم به هر چی که میرزا پنبه کرده بود، رشته کردیم. البته دقیقاً اینطور که اشاره شد نیست!

یکی از مهمترین اقدمات امیر مبارزه با رابطه بازی یا همان پارتی بازی است. این هم یه نمونش:

قربانت شوم

الساعه که در ایوان منزل با همشیره همایونی به شکستن لبه نان مشغولم خبر رسید که شاهزاده موثق الدوله حاکم قم را که به جرم رشاء و ارتشاء (رشوه خواری= زیرمیزی=حق العمل=هدیه) معزول کرده بودم به توصیه عمه خود ابقاء فرموده و سخن هزل (غیرجدی، مزاح) بر زبان رانده‌­اید.

فرستادم او را تحت الحفظ به تهران بیاورند تا اعلیحضرت بدانند که اداره امور مملکت با توصیه عمه و خاله نمی شود.
زیاده جسارت است. تقی

+ چند جمله به یادگار از امیر که تمام  کبیریش را مدیون میرزا تقیست:

این مَثَل از یادگاری‌های اوست که «رقم، رمق می خواهد» و الحق و الانصاف میرزا روی هر چی رمق رو کم کرد و رقمی زد اون هم چه رقمی.

تا زمانى که ما سرپرستى اين ملت را بر عهده داريم، مسئول مرگشان ما هستيم و مسئول جهلشان نيز ما هستيم.

و اما دکتر پلاک اتریشی می‌نویسد: پولهایی که به امیر می‌دادند و نمی‌گرفت همگی خرج کشتنش شد.

و ندیده دکتر پلاک اتریشی امروزه ایمیل میفرستد: پولهای که به امیران امروز میدهند، میگیرند و همگی را خرج میکنند و مردم را هم دق میدهند.

در پایان جالب است بدانیم؛ جسد امیرکبیر بعد از چندماه توسط همسر وفادارش نبش قبر شده و به کربلا!! انتقال داده شد قبر او  در اتاقیست كه در آن به سوى صحن امام حسين(علیه السلام) باز مى‌شود!! و اين شعر حماسى پرسوز را بر سنگش نقش كرده اند :

آه كه در جهـــان دون، از صدمات اين غمـا                 عالم روز واپسين گشت عيـــــان به عالمــــا

خاك ملال از جهان، رفت به هفتم آسمان‎                  رفت به گلشــــــن جنـان، وارث آصف جمـــا

كارگشــايى متقى، حارس ملك ديـن تقى ‎                 آنكه ز سهم او شقى، شد به سوى جهنما

بست چه بار زين سفـــر، روح اميــــر نامور ‎                شد زمـــــــدار تا مدر، ماه صفـــر محـــــــرما

هاتف رحمت خدا، خواند به گــوش اين ندا                 كز در بندگى درآ، تا كــــه شــوى مكـــــــرما

مال وفات او ز غم، كلك ســــــرور زد رقــم ‎                 گفت كه بى زيــــــــاد و كم آه اميـــر اعظمـا

منبع: ویکی پدیا، تبیان و چند سایت دیگر با دخل و تصرف

دسته بندی محتوی: 

کاربر گرامی، سایت با IE7 سازگاری کامل ندارد.

لطفاً از ورژن بالاتر و یا سایر مرورگرها استفاده نمائید.

با تشکر، فراآسا